Czy można żyć bez mózgu?

publikacja: 07-03-2019
Czy można żyć bez mózgu?

Noah Wall to chłopiec, u którego w okresie prenatalnym wykryto rozszczep kręgosłupa oraz wodogłowie. Jak się później okazało w czaszce chłopca znajdowało się tylko 2% mózgu, reszta natomiast była wypełniona płynem mózgowo-rdzeniowym. Rodzicom powiedziano, że chłopiec prawdopodobnie nie przeżyje do porodu, a jeśli już się urodzi będzie ciężko upośledzony fizycznie i umysłowo. Mimo sugerowanej aborcji, rodzice nie skorzystali z tej opcji. Chłopiec urodził się żywy, jednak był sparaliżowany od szyi w dół.

W literaturze naukowej można spotkać się także z innymi przypadkami ludzi, którzy nie posiadali całych półkul mózgowych. Wada ta nazywana jest hydranencefalią. Przeżycie dzieci praktycznie pozbawionych kory mózgowej jest możliwe dzięki obecności pnia mózgu, który odpowiada za tak podstawowe funkcje życiowe jak oddychanie, praca serca, termoregulacja. Czasem obecne jest również śródmózgowie. Chociaż większość dzieci z tą wadą umiera wkrótce po urodzeniu, zdarzały się przypadki ludzi, którzy przeżyli ponad 30 lat! Osoby takie wykazują głębokie upośledzenie fizyczne i umysłowe, często głuchotę, ślepotę, napady padaczkowe. Co ciekawe wielu rodziców takich dzieci uważa, że mają one pewną świadomość, rozpoznają bliskich, odczuwają emocje. Jest to o tyle zaskakujące, że powszechnie uważa się, iż częścią mózgu, która odpowiada za świadomość jest właśnie kora mózgowa, której te dzieci nie mają.

Ale wracając do Noah – jego życie potoczyło się zupełnie inaczej. Skończył już 6 lat. Wprawdzie porusza się na wózku i ciągle ma pewne problemy zdrowotne, ale sporo już mówi, zaczął też pisać, uczy się liczyć. Co więcej jego mózg się niesamowicie rozwija, co widać na skanach z rezonansu magnetycznego.

Skany MRI mózgu Noah w wieku 3 miesięcy (po lewej) i 2 lat (po prawej)

Od dawna wiadomo, że mózg dzieci jest niesamowicie plastyczny. Dowodem na to jest m.in. fakt, że po operacyjnym usunięciu jednej półkuli mózgu (co robi się czasem w przypadku dzieci z ciężką, lekooporną padaczką), niektóre dzieci mogą funkcjonować praktycznie normalnie. Jednak przypadek Noah wciąż wydaje się być cudem:)

 

 

Autor: Anna Balcerzyk

Więcej informacji: 

Cecchetto G, Milanese L, Giordano R, Viero A, Suma V, Manara R. Looking at the missing brain: hydranencephaly case series and literature review. Pediatr Neurol. 2013 Feb;48(2):152-8. Reddy SK , Pereira C. The Boy Who Grew a New Brain: Understanding this Miracle from a Neuro-Quantum Perspective. NeuroQuantology | July 2018 | Volume 16 | Issue 7 | Page 39-48

Zdjęcia pochodzą z powyższej publikacji oraz z https://www.mirror.co.uk/tv/tv-news/boy-no-brain-stuns-doctors-9778554

TAGGED IN: MÓZG